FREN TÜRLERİ

  • Sayın Üyelerimiz sizin ve diğer üyelerimizin daha iyi etkileşim kurabilmesi adına yazım ve imla kurallarına dikkat etmeniz adına uyarır ve rica ederiz.
  • Bu günlerde aileniz ve sizin sağlınız için maskenizi takmayı unutmayın.
  • Bu Zorlu günlerde 1.2 metre olmak üzere sosyal mesafeni koru.

KötüKedi

Administrator
Yönetici
Profesyonel bisikletçi
Bisikletçi
21 Haziran 2020
24
1
3
1.) V-Fren
V-fren, en hafif, en ucuz, en az bakım gerektiren frendir. Bu nedenle en yaygın kullanılan sistemdir. Eksik yönü kötü hava koşullarından, özellikle arazi sürüşlerinden olumsuz etkilenir. Aşağıdaki fotograf soğuk ve yağışlı hava koşullarının bisikletin fren ayaklarını nasıl dondurduğunu gösteriyor. Başka bir eksiği de —özellikle hidrolik frenlere göre— daha sık ayar gerektirir.

thumbs_wp-upload-28410v.jpg

2.) Hidrolik V-Fren

Hidrolik v frenler elcikteki gücü metal teller yerine hidrolik sıvısı ile aktarır. Klasik v-frene göre daha güçlüdür. Ayarlaması, bakımı zordur, uzmanlık ister ancak bir kez ayarlanırsa yıllarca ayar ve bakım gerektirmez.

Özellikle tur bisikletlerinde tercih edilir. Ağır bagajlar taşınan tur bisikletleri ile uzun inişlerde V-frene göre hem daha güvenlidir hem de kullanımı daha kolaydır, yormaz.

3.) Hidrolik Disk Fren

Disk fren, ayarlaması ve bakımı uzmanlık gerektirir. En etkili fren sistemidir. Bu yüzden dağ bisikletlerinde rakipsizdir. Rotor (disk) tekerlek göbeğinde olduğundan v fren gibi çamurdan etkilenmez. Uzun süren inişlerde sürücüyü yormaz.

Tur bisikletlerinin ağır bagajları ve 28 inch geniş jantları disk fren kullanımında jant tellerinin kopması gibi sorunlara neden olabilir.

4.) Mekanik Disk Fren
Mekanik disk frenler görünüm olarak hidrolik disk frenin aynısıdır. Bununla birlikte hidrolik frenin hiçbir üstünlüğünü taşımaz. Hidrolik disk fren kadar etkili ve konforlu değildir.
mek.png
5.) Kumpas Fren
Kumpas fren, yol yarış bisikletlerinin fren sistemidir.

kum.jpg


6.) Cantilever Fren
Cantilever fren, en eski fren sistemidir. Dağ bisikletleri ilk üretildiklerinde yaygın olarak kullanılmıştır. Cantilever frenler güçlü sistemler değildirler, etkili durmaya hizmet etmezler. Fotografta görüldüğü gibi basit yapısı ile kötü hava koşullarından etkilenmez, çamur vb koşullarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu özelliği cyclocross bisikletlerde özellikle tercih nedenidir.